Площі, які українські аграрії цьогоріч відвели під соняшник, вкотре підтверджують рентабельність вирощування цієї культури. Однак щоб урожай відповідав запланованим показникам, як кількісним, так і якісним, посіви соняшника потрібно забезпечити повноцінним збалансованим живленням відповідно до його фізіологічних потреб. Якими аспектами аж ніяк не можна нехтувати – розповідають фахівці компанії Ukravit.

«Прагнення заощадити на живленні соняшника у нинішніх складних умовах може призвести до непоправних втрат, – зазначає керівник напряму розвитку продуктів і сервісів мікродобрив компанії Сергій Адаменко, – оскільки як макро-, так і мезо- та мікроелементи відіграють важливу роль у формуванні високої сталої врожайності цієї культури. Зокрема, соняшник, як «борофіл», має підвищені вимоги до живлення бором. Бор сприяє росту меристемних тканин як кореневої системи, так і вегетативних органів, зокрема росту пилкових трубок, що позитивно позначається на процесах запліднення, подовжує життєздатність пилку, стимулює формування більшої кількості запліднених квіток у суцвітті, повноцінної зав’язі та підвищує натуру сім’янок. Водночас цей мікроелемент регулює вуглеводневий обмін, синтез амінокислот та білків, активує транспорт вуглеводів, в тому числі транспорт продуктів фотосинтезу із листків до сім’янок, посилює переміщення кальцію, калію від кореневої системи до інших органів і сприяє їх засвоєнню та поліпшує стресостійкість культури. Від проростання насінини до наливу насіння соняшник потребує в середньому 80-120 грамів бору на тонну основної і нетоварної продукції; особливо велика потреба культури в борі у фазі бутонізації-цвітіння. Основна масова частка бору (близько 70-80% від загальної потреби) споживається соняшником від фази 5-6 пар листків і до цвітіння».

За даними Ukravit Institute, понад 40 % ґрунтів України мають низький або середній вміст рухомого бору, тобто його недостатньо для повного забезпечення потреб соняшника. Тож щоб забезпечити посіви культури доступним бором, фахівець радить позакоренево підживити їх легкозасвоюваним добривом на основі органічних поліборатів Авангард Бор (бор (В) – 150 г/л, азот (N) – 65 г/л) в нормі 1,0-1,5 л/га, починаючи з фази 3-4 пар листків і перед цвітінням.

Добриво швидко усуває нестачу бору на культурі та запобігає прояву хвороб, викликаних його дефіцитом. Воно також стимулює ріст і розвиток кореневої системи, що позитивно впливає на посухо- і солестійкість соняшника та підвищує його толерантність до різного роду стресів. Отже, в комплексі зі збалансованим традиційним живленням позакореневе підживлення соняшника добривом Авангард Бор у критичні фенофази підвищує його врожайність на 12-15% та поліпшує її якість і товарність.