Ефективність осіннього контролю сегетальної рослинності, зокрема злакових видів бур’янів та падалиці зернових, у посівах ріпака озимого прямо впливає на рівень його майбутньої врожайності, наголошують фахівці компанії UKRAVIT SCIENCE PARK. Адже від його якості та своєчасності залежить те, чи отримає культура достатню кількість важливих ресурсів для повноцінного росту та розвитку, вдалої перезимівлі та, як наслідок, можливість повноцінно реалізувати генетичний потенціал врожайності. Тому плануючи гербіцидний захист посівів ріпака пізніх строків сівби, вони наряду із застосуванням ґрунтових гербіцидів рекомендують неодмінно подбати про післясходовий контроль забур’яненості.

«Злакові бур’яни, в тому числі падалиця зернових культур, можуть нашкодити ріпаку озимому у найрізноманітніший спосіб, – зазначає керівник агрономічного департаменту компанії Олександр Мигловець. – По-перше, вони конкурують з культурою за світло, простір, вологу та елементи живлення, перешкоджаючи її повноцінному живленню та розвитку. По-друге, бур’янова рослинність є резерватором для шкідливих мишоподібних гризунів, від яких неминуче потерпають й посіви. Нарешті, маючи вищу, ніж у культурних рослин, адаптивність до умов навколишнього природного середовища, злакові бур’яни в осінній період здатні розвинути кращу вегетативні масу і сприятимуть надмірному витягуванні кореневої «шийки» над поверхнею ґрунту, що негативно впливатиме на зимостійкість і підвищить ризик вимерзання. А після виходу з перезимівлі вони ще й знижуватимуть ефективність ранньовесняного азотного підживлення культури. Погодні умови останніх тижнів сприяли появі нової хвилі сходів як злакових бур’янів, так і падалиці зернових. Тому в комплексі недостатня увага до контролю осінньої забур’яненості ріпака озимого може обернутися для аграрія значними недоборами врожайності».

Щоб цього не сталося, Олександр рекомендує віддати перевагу високоефективному післясходовому селективному гербіциду Квін Стар Макс (хізалофоп-п-етил, 125 г/л). Діюча речовина препарату є інгібітором ферменту ацетил-КоА-карбоксилази. Цей ензим каталізує перший етап синтезу жирних кислот. В результаті блокування ферменту припиняється виробництво фосфоліпідів, які використовуються для будівництва нових мембран і є необхідними для клітинного росту, внаслідок чого бур’яни гинуть.

Квін Стар Макс забезпечує ріпаку озимому безконкурнетний з боку однорічних і багаторічних бур’янів та падалиці зернових культур простір для оптимального росту і розвитку. Застосовується гербіцид у широкому діапазоні фаз росту культури. Однак для досягнення максимальної результативності фахівець рекомендує проводити обробку в період росту бур’янів та падалиці: однорічні види мають бути у фазі 2-4 листків, багаторічні — за висоти до 10-15 см. Важливо, що Квін Стар Макс не проявляє фітотоксичності до рослин ріпака та не має післядії на наступні культури в сівозміні.