Як би ретельно ви не дотримувались технології вирощування, завжди є ризик, що врожай зернових, кукурудзи, сої та інших культур буде містити залишкові кількості пестицидів та мікотоксини. Їх наявність зумовлена факторами, що часто є непідконтрольними аграрію, – погодними умовами під час вирощування, якістю ґрунтів в господарстві, специфікою зберігання продукції та іншими. Та оскільки вони прямо впливають на ціноутворення при реалізації продукції, їх потрібно знати.

«Якість вирощеного врожаю зернових, кукурудзи та сої – ключовий критерій, який визначає вартість їх реалізації,– відзначає керівник серсівно-технологічного відділу компанії Ukravit Сергій Сальніков. – Тож щоб ви отримали гідну ціну за плоди своєї праці, вони мають відповідати певним нормативам. В Україні критерії визначаються технічними умовами ДСТУ. Окрім якісних показників на кшталт вологи, вмісту білка, олійності, наявності домішок та інших, вони, в тому числі, включають показники безпеки – вміст залишкових кількостей пестицидів, мікотоксинів тощо. Вміст останніх суворо регламентується, адже при перевищенні допустимої норми вони можуть нанести шкоду здоров’ю людини, якщо продукція використовуватиметься у харчовій промисловості, чи худоби, якщо призначається на корм свійським тваринам. Тому ці показники контролюють як в нашій країні, так і у країнах імпорту. Крім того, якщо ви працюєте на експорт, зверніть увагу, що Європа суттєво розширила перелік заборонених пестицидів, а отже, й посилила контроль над їх залишками у продукції».

Щоб проконтролювати показники якості та безпеки вирощеного врожаю, Сергій рекомендує вдатися до лабораторного дослідження продукції. В Ukravit Institute сьогодні досліджують зернові, зернобобові, олійні культури, корми та комбікормову сировину на широкий спектр показників. Так, у зернових і продуктах їх переробки визначають вміст білка, вологи, клейковину, натуру, відсоток сажкового зерна та різних домішок. У сої – вологу, білок (азот), олійність, олійну та сміттєву домішки, заселеність шкідниками.

Всі без винятку зразки перевіряються на залишкові кількості пестицидів. Можливості Інституту дозволяють визначати 270 найменувань пестицидів кількісно і до 700 – якісно згідно європейських та світових стандартів і вимог. Зокрема, для продукції на експорт найбільш затребуваним є визначення залишків гліфосату та диквату.

Крім того, лабораторія хромато-мас-спектрометрії проводить дослідження зернових на вміст 8 мікотоксинів методом LC-MS/MS. За рік тут проаналізували понад 1000 зразків зернових культур. Отримані результати показали, що майже у всіх зразках кукурудзи минулорічного врожаю було виявлене перевищення по мікотоксинах – дезоксиніваленолу, зеараленону, Т2/НТ2-токсину, охратоксину А. Найчастіше в зерні зустрічався дезоксиніваленол із перевищенням норми у 2-5 разів. Щодо цьогорічного врожаю кукурудзи, пшениці, ячменю, вівса, проса та гречки, фахівці мікотоксинів поки не виявили.