Закупівля засобів захисту рослин і добрив завчасно – звичайна практика для українського аграрія: по-перше, це дає можливість максимально повно забезпечити себе необхідними продуктами, по-друге – заощадити кошти, якщо раптом навесні ці ресурси подорожчають. А під час війни такий крок ще й убезпечить від ризику взагалі не придбати певні препарати та добрива, якщо надалі на них буде підвищений попит, або якщо вони будуть в дефіциті.

«Станом на грудень українські аграрії забезпечені засобами захисту рослин під весняну посівну кампанію на 92% від потреби,адже більшість із них закуповують пестициди та добрива завчасно, – відзначає науковий співробітник «Інституту здоров’я рослин» Сергій Сальніков. – Таке рішення має ряд переваг, в тому числі дає можливість перед використанням у полі перевірити їх якість в лабораторних умовах. Це вірний шлях, адже, згідно досліджень, що були проведені в нашому Інституті у 2022 р., частка фальсифікату на ринку України в останній рік збільшилась в рази: кожен третій зразок пестицидів не відповідав заявленим показникам, а кожен десятий зразок добрив містив нестачу елементів живлення, а інколи навіть характеризувався повною їх відсутністю».

Тому з ким би ви не співпрацювали, застерігає фахівець, це в поточних реаліях не в змозі убезпечити вас від ризику натрапити на фальсифікат – адже сьогодні підробляють продукти як вітчизняних, так і мультинаціональних виробників. Йдеться про недостатню кількість діючої речовини в препараті відносно заявленої, її заміну або навіть повну відсутність. Те саме стосується добрив – в них, якщо натрапити на неякісний продукт, можна не дорахуватися діючої речовини або виявити щось геть інше. Що особливо небезпечно, така підміна може бути непомітною відразу, а проявитися вже тоді, коли рослинам а, відповідно, і врожайності нанесена непоправна шкода. Тому щоб не ризикувати, Сергій рекомендує не купувати «кота в мішку», а попередньо впевнитися в якості обраних продуктів.

Сьогодні вчені «Інституту здоров’я рослин» здатні визначити наявність в пестицидах понад 120 діючих речовин та їх концентрацію. Також досліджують мінеральні, органо-мінеральні, органічні добрива та добрива з мікроелементами на широкий спектр важливих показників. Серед ключових – вміст діючої речовини, волога, густина, лужність, рН, азот: адже якщо хоча б один із них не відповідає нормі, культури недоотримають розраховане живлення, відповідно, не зможуть повною мірою розкрити потенціал продуктивності.

По отриманих результатах аграрію надають протокол досліджень, в якому зазначається вміст діючої речовини в засобах захисту та добривах, та чи відповідає він вмісту, заявленому у сертифікаті, а також фахові рекомендації щодо їх застосування в полі.